• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/vergi.kanunlari
 • https://twitter.com/vergikanunlari
  • VERGİ SAATİ
  • -Güncel Vergi Mevzuatı-
  • VERGİ SAATİ
  • -Güncel Vergi Mevzuatı-
  • TAX TİME
  • >>> by Özkan Aykar
  • Bayrak bağımsızlığımızın, vergi varlığımızın kanıtıdır.
Anayasa Mahkemesi Merkez-Taşra Uzmanı Ayrımını Esastan İnceliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nda görev yapan gelir uzmanları; kariyer meslekler arasındaki merkez-taşra ayrımı düzenlemesinin kaldırılmasını ve özlük haklarının diğer kariyer uzmanlarla eşitlenmesini istiyor.


666 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK'ya eklenen ve kariyer uzman maaşları arasında merkez ve taşra uzmanları ayrımına neden olan "merkez" ibaresi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki Makam Tazminatı Cetvelinde yer alan ücret ve tazminat göstergelerini düzenleyen bazı ibarelerin iptali istemiyle açılan davada; konu Anayasa Mahkemesi tarafından incelenerek iptal edilmişti.


"375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 10. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan “Merkez teşkilatlarında…” ibaresinin “uzman” yönünden iptaline,

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki (III) SAYILI CETVEL'in (1) numaralı sırasında yer alan “…nün (ğ) bendi…” ibaresinin “gelir uzmanı” yönünden iptaline,

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki (III) SAYILI CETVEL'in (1) numaralı sırasında yer alan “…merkez teşkilatına ait…” ibaresinin iptaline,

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki IV SAYILI MAKAM TAZMİNATI CETVELİ'nin (8) numaralı sırasının (b) bendinde yer alan “…nün (ğ) bendi…” ibaresinin “gelir uzmanı” yönünden iptaline,

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki IV SAYILI MAKAM TAZMİNATI CETVELİ'nin (8) numaralı sırasının (b) bendinde yer alan “…merkez teşkilatına ait…” ibaresinin iptaline,"

şeklindeki 666 sayılı KHK ile getirilen düzenlemeler yetki yasası kapsamında olmaması nedeniyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Anayasa Mahkemesinin iptal kararı için tıklayınız.

İptal hükmü ile ilgili olarak 1 yıl içinde (24 Mayıs 2017'ye kadar) yeni bir Kanuni düzenleme yapılması için süre verildi.


Ancak iptal edilen hükümler değişiklik yapılmadan aynı şekilde 20.08.2016 tarihli ve 6745 sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile tekrar yürürlüğe girdi.


Konu ile ilgili olarak, İstanbul Milletvekili Engin ALTAY, Ankara Milletvekili Levent GÖK, Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL ile birlikte 123 milletvekili 20.08.2016 tarihli ve 6745 sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un; 


"11. maddesiyle 14.7.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na ekli (IV) sayılı Makam Tazminatı Cetveli'nin 8. sırasının değiştirilen (b) bendinde yer alan “…(ğ) bendinde…” ve “…merkez teşkilatına…” ibarelerinin,

77. maddesiyle; 1- 27.6.1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 10. maddesinin birinci fıkrasının değiştirilen (c) bendinde yer alan "Merkez Teşkilatlarında…" ibaresinin, 2- 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye eklenen (III) sayılı Cetvel'in (1) numaralı sırasının "Kadro Unvanı" başlıklı bölümünde yer alan "…(ğ) bendinde…" ve "…merkez teşkilatına…" ibarelerinin,"


iptalleri ve yürürlüklerinin durdurulması talebiyle 2016/181 esas numarasında Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu. 

Anayasa Mahkemesi 23 Kasım 2016 tarihinde yaptığı Mahkeme Toplantısında "Esasa geçilmesine ve Yürürlüğünün durdurulması talebinin esas inceleme aşamasında karara bağlanmasına" şeklinde karar verdi. Kararı incelemek için lütfen tıklayınız.

Anayasa Mahkemesi 11 Temmuz 2018 tarihli toplantısında ise;  Kanunla yapılan düzenlemeyi Anayasaya uygunluk açısından "eşitsizlik" yönüyle Esastan incemek üzere 20 Aralık 2018 tarihi saat 9:30 da görüşmek üzere erteledi. 


Gelir Uzmanları ve Yardımcıları Dernekleri (GUYADER - YGUD) ile Gelir Uzmanı ve yardımcıları tarafından "kariyer meslekler arasında oluşturulan merkez-taşra ayrımına yönlik mevcut düzenlemelerin kaldırılarak" eşitliğin sağlanması talep ediliyor. 

Anayasa Mahkemesi toplantısında görüşülen dosya ve sonucundan haberdar olabilmek için sitemizi takip edebilirsiniz.

Görüşülen Dosyanın Sonucu için lütfen tıklayınız

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
7440 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Vergi Kanunları
Kaynakçalı - Güncel Vergi Kanunları (Gümrük Kanunu İlaveli) Adalet Yayınevi Tel: 0 312 231 17 00 - 0 312 231 17 94 İncelemek İçin Lütfen Resmin Üzerine Tıklayınız.
Vergi Nedir?
15 Temmuz- Altın Sayfalar
Terörü Nefretle Kınıyoruz...

Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Site Haritası