• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/vergi.kanunlari
 • https://twitter.com/vergikanunlari
  • VERGİ SAATİ
  • -Güncel Vergi Mevzuatı-
  • VERGİ SAATİ
  • -Güncel Vergi Mevzuatı-
  • TAX TİME
  • >>> by Özkan Aykar
  • Bayrak bağımsızlığımızın, vergi varlığımızın kanıtıdır.
Gelir Uzmanlığı Özel Sınavına Dair Önemli Bilgiler

GELİR UZMANLIĞI ÖZEL SINAVINA DAİR GENEL BİLGİLER

I- SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER

- 12 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7176 Bazı Kanunlar ile 635 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un Geçici-1. Maddesiyle Gelir Uzmanlığı mesleğine özel sınavla atama yapılacağına ilişkin düzenleme yapılmıştır.

- Bahse Konu Kanun Maddesi aşağıdaki şekildedir.

 “GEÇİCİ MADDE 1 – Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarında bulunan ve sınav tarihi itibarıyla en az üç yıl görev yapan, uyarma ve kınama hariç son üç yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan, Defterdarlık Uzmanı ve Gelir Uzmanı olabilmek için yaş ve öğrenim alanı şartları hariç mevzuatında öngörülen diğer şartları taşıyan personelden; usul ve esasları Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenerek kadrolarında bulundukları Kurum tarafından bu maddenin yayımı tarihinden itibaren, beş yıl içinde iki defa yapılacak sınavda başarılı olanlar, kurumlarında Defterdarlık Uzmanı ve Gelir Uzmanı kadrolarına atanırlar.”

II- SINAV TARİHİ VE YERİ

Sınav tarihi henüz açıklanmamış olup, Sınav Ankara ilinde yapılacaktır.

Gelir Uzmanlığı Sınavına katılmaya hak kazanan adaylar ile sınavın yapılacağı adres ve sınav saati; Gelir İdaresi Başkanlığı “www.gib.gov.tr” internet sayfalarında sınavdan en az 10 gün önce ilan edilmektedir.

III- SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI

 –  Gelir İdaresi Başkanlığının merkez veya taşra teşkilatı kadrolarında sınav tarihi itibarıyla en az üç yıl görev yapıyor olmak.

- T.C. Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak (KPSS) Kamu Personel Seçme Sınavına girmiş olma şartı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

- Bakanlıkta uyarma ve kınama hariç son üç yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almamaış olmak,

- Üniversitelerin en az dört yıl süreli fakültelerinden veya yüksekokullarından birini bitirmiş olmak. (Bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen dört yıl süreli fakülte veya yüksekokullar dahil.)

- Özel Sınava en fazla iki kez katılmış olmak.

IV- SINAV BAŞVURUSU VE ŞEKLİ

Başvurular, “Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı Başvuru Formu” ile elektronik ortamda, “www.gib.gov.tr” adresinde yer alan Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı Başvuru Formunun doldurulması suretiyle yapılmaktadır.

- Başvurular, belirlenecek tarihinde başlayacak ve sona erecektir. 2019 yılında yapılacağına dair net bir bilgi açıklanmamıştır.

V- SINAV KONULARI

a) Hazine ve Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kararname,

b) 5345 sayılı Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun,

c) Vergi Hukuku,

ç) Gider Kanunları,

d) Muhasebe,

e) Vergi Dairesi Başkanlıklarının Kuruluş ve Görev Yönetmeliği,

f) Vergi Daireleri Kuruluş ve Görev Yönetmeliği,

g) Vergi Daireleri İşlem Yönergesi.

VI- DEĞERLENDİRME

Sınavda, 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alanlardan en yüksek puanı alan adaydan başlamak üzere sıralama yapılacak ve ilan edilen atama yapılacak kadro sayısı kadar aday başarılı olmuş sayılmaktadır. Ancak, bu şekilde yapılan sıralama neticesinde, başarılı olmuş sayılan son sıradaki adayla aynı puanı alan adayların bulunması halinde, bu adaylar da başarılı olmuş kabul edilmektedir.

Sınava hazırlık amacıyla Sitemizde SINAV FORUM sayfası açılmış olup, güncel soru ve cevapları forumda paylaşabilir ve takip edebilirsiniz.

SINAV FORUM’a ulaşmak ve kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

  
1239 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Vergi Kanunları
Kaynakçalı - Güncel Vergi Kanunları (Gümrük Kanunu İlaveli) Adalet Yayınevi Tel: 0 312 231 17 00 - 0 312 231 17 94 İncelemek İçin Lütfen Resmin Üzerine Tıklayınız.
Vergi Nedir?
15 Temmuz- Altın Sayfalar
Terörü Nefretle Kınıyoruz...

Hava Durumu
Üyelik Girişi